Toegankelijkheidslinks Ga naar de hoofdinhoud

Recalls in België, Nederland, Frankrijk en Duitsland: trends en lessen

Recalls blijven een belangrijke graadmeter voor hoe robuust voedselveiligheidssystemen daadwerkelijk functioneren. Europese autoriteiten zoals het FAVV in België, de NVWA in Nederland en de corresponderende toezichthouders in Frankrijk en Duitsland registreren meldingen stuk voor stuk, terwijl het RASFF-platform deze signalen op Europees niveau bundelt. Daardoor ontstaat een rijk beeld van waar processen kwetsbaar zijn en waar bedrijven nog winst kunnen boeken in preventie en kwaliteitsbeheersing. Wie de recente cijfers uit België, Nederland, Duitsland en Frankrijk naast elkaar legt, ziet duidelijke overeenkomsten in risicocategorieën, maar ook duidelijke verschillen in transparantie, meldingscultuur en procesfouten. Precies die inzichten helpen QA-professionals bij het aanscherpen van hun eigen systemen.

Neem contact op

Vul het formulier in en wij nemen spoedig contact met je op.

Naam
In welk land wil je geholpen worden?
Privacyvoorwaarden 
Lees verder

Allergenen en etikettering blijven een belangrijke oorzaak in de Benelux

In Nederland vormen allergenen en gerelateerde etiketteringsproblemen veruit de belangrijkste aanleiding voor productrecalls en meldingen. Bijna de helft van de Nederlandse meldingen houdt verband met allergenen. De meest voorkomende incidenten zijn onvermelde allergenen op het etiket, gevolgd door fouten zoals een verkeerd etiket of een verkeerd product in de verpakking. Samen wijzen deze incidenten erop dat veel risico’s ontstaan in de laatste schakels van het productieproces, waar etikettering, productwissels en verpakkingslijnen samenkomen.

Ook in België vormen onvermelde allergenen de grootste individuele oorzaak van meldingen. Wanneer echter ook andere allergenen gerelateerde incidenten worden meegeteld, zoals verkeerde etikettering of fout verpakte producten, blijkt de risicospreiding breder dan in Nederland. In België zijn chemische contaminaties, microbiologische risico’s en fysische verontreinigingen eveneens belangrijke categorieën in het recallbeeld. Dit wijst erop dat voedselveiligheidsincidenten daar minder geconcentreerd zijn rond één type risico.

Voor QA-professionals betekent dit dat allergenenmanagement niet alleen een kwestie is van receptuurbeheer, maar vooral van procesbeheersing op de productievloer. Vooral in omgevingen met veel productvarianten of private label-productie neemt de complexiteit toe. Processen rond etikettering, lijnreiniging, productwissels en lijnvrijgave spelen hierbij een cruciale rol. Een robuust verificatiesysteem, ondersteund door digitale controles of dubbele verificatiemomenten, kan helpen om fouten te voorkomen.

Duitsland en Frankrijk: gelijkaardige risico’s, totaal ander meldingsniveau

Wanneer we België en Duitsland vergelijken, valt op dat de verdeling van de oorzaken vrij gelijkaardig is. In beide landen nemen chemische risico’s een aanzienlijk aandeel van de meldingen in, gevolgd door allergenen, microbiologische contaminaties en fysische verontreinigingen. Residuen van pesticiden, andere chemische contaminanten, ziekteverwekkers en vreemde voorwerpen behoren tot de belangrijkste categorieën in de Duitse meldingen.

Een opvallend verschil zit echter in het totaal aantal meldingen. Ondanks de veel grotere omvang van de Duitse voedingsindustrie ligt het aantal geregistreerde incidenten er lager dan in België. Dat suggereert dat verschillen in rapportering, publicatiepraktijken of classificatie van meldingen een rol kunnen spelen bij de zichtbare cijfers.

Frankrijk vormt een duidelijke uitschieter. Het aantal publieke meldingen ligt er vele malen hoger dan in de andere landen. Daarnaast verschilt ook het risicoprofiel: microbiologische contaminaties domineren sterk, met Listeria en Salmonella als belangrijkste oorzaken van recalls.

Een belangrijke verklaring hiervoor ligt in het Franse meldingssysteem. Sinds de invoering van het centrale consumentenplatform RappelConso worden vrijwel alle recalls systematisch publiek gepubliceerd. Dit platform bundelt meldingen van verschillende toezichthouders en maakt ze rechtstreeks toegankelijk voor consumenten. Hierdoor worden incidenten veel zichtbaarder en worden meldingen vaak gedetailleerder geregistreerd dan in andere landen. Het hoge aantal Franse recalls weerspiegelt daardoor in belangrijke mate een hoge mate van transparantie in de rapportering.

Chemische en microbiologische contaminaties: structurele risico’s

Naast allergenen en etiketteringsfouten spelen ook chemische en microbiologische contaminaties een belangrijke rol bij productrecalls in Europa. Meldingen van nationale autoriteiten zoals het FAVV, de NVWA en via het Europese Rapid Alert System for Food and Feed tonen aan dat deze risico’s vaak verband houden met grondstoffen, hygiëne in het productieproces of contaminaties in de keten.

Chemische risico’s ontstaan meestal door residuen, migratie uit verpakkingsmaterialen of contaminanten die tijdens teelt of verwerking in het product terechtkomen. De meest voorkomende oorzaken in recalls zijn:

  • Residuen van pesticiden die de wettelijke limieten overschrijden, vaak in groenten, fruit of kruiden
  • Mycotoxines zoals aflatoxine of ochratoxine, voornamelijk in noten, granen en specerijen
  • Procescontaminanten zoals acrylamide of minerale oliën (MOSH/MOAH)
  • Residuen van reinigings- of desinfectiemiddelen door onvoldoende naspoeling van installaties
  • Migratie van stoffen uit verpakkingsmaterialen, bijvoorbeeld weekmakers of inkten

Microbiologische contaminaties blijven daarnaast een belangrijke oorzaak van recalls, vooral bij producten met een korte houdbaarheid of een beperkte hittebehandeling. De meest gerapporteerde pathogenen zijn:

  • Salmonella spp., vaak gelinkt aan pluimveeproducten, eieren, kruiden of sesamproducten
  • Listeria monocytogenes, vooral in kant-en-klare producten, gerookte vis en vleeswaren
  • Escherichia coli (STEC), meestal geassocieerd met rauwe producten of onvoldoende verhitte voedingsmiddelen
  • Bacillus cereus, vooral in rijst- en graanproducten
  • Norovirus of hepatitis A, voornamelijk gelinkt aan diepvriesfruit of schelpdieren

Wat kunnen QA-professionals hieruit leren?

De analyse van recalls in België, Nederland, Frankrijk en Duitsland toont aan dat voedselveiligheid steeds meer een kwestie is van integraal risicomanagement. Het gaat niet alleen om het identificeren van gevaren, maar vooral om het beheersen van complexe processen binnen productie en supply chain. Veel incidenten ontstaan namelijk op momenten waar processen samenkomen: productwissels, etikettering, verpakking of logistiek. Dit zijn typische punten waar menselijke fouten of onvoldoende procescontrole kunnen leiden tot afwijkingen.

Voor allergenenmanagement betekent dit dat bedrijven verder moeten kijken dan enkel receptuurcontrole. Processen rond etikettering, lijnreiniging en productwissels verdienen minstens evenveel aandacht. Digitale verificatiesystemen, duidelijke lijnvrijgaveprocedures en gestructureerde allergenenrisicoanalyses kunnen helpen om fouten te voorkomen.

Tegelijkertijd tonen de cijfers uit verschillende landen dat QA-systemen ook robuust moeten zijn tegenover microbiologische en chemische risico’s. Transparantie rond recalls neemt bovendien toe: nationale autoriteiten publiceren steeds vaker consumentenwaarschuwingen en productinformatie, waardoor incidenten sneller zichtbaar worden voor zowel consumenten als de sector. Een sterke leveranciersbeoordeling, grondstofcontrole en een goed functionerend HACCP-systeem blijven daarom essentieel om risico’s integraal te beheersen.

Van reactief naar preventief: de échte waarde van recall‑data

Recalls zullen nooit volledig verdwijnen, maar ze bieden wel waardevolle inzichten. Voor QA-professionals vormen ze een spiegel van waar processen nog kwetsbaar zijn. Door deze trends actief te analyseren en te vertalen naar verbeteracties, kunnen bedrijven evolueren van een reactieve aanpak naar een meer preventieve strategie.

Juist daar ligt vandaag de grootste opportuniteit: recalls niet alleen zien als incidenten, maar als data die helpen om voedselveiligheid structureel te versterken.

Recalls en meldingen in 2025

Totaal aantal meldingen/recalls

FrankrijkBelgiëDuitslandNederland
2.262355160122

Verdeling van oorzaken (%)

OorzaakFrankrijkBelgiëDuitslandNederland
Microbiologisch53,7%22,3%17,5%18%
Chemisch17,1%26,8%33,8%6,6%
Allergenen6,9%22,8%20%45,9%
Fysisch6,1%13,2%16,9%21,3%
Wetgeving / compliance4,6%2%0,6%0,8%
Overige7,8%13%11,3%7,4%
Beschadiging3,8%---

Meest voorkomende per land (aantallen)

FrankrijkBelgiëDuitslandNederlands

Listeria

Salmonella

Overige meldingen

Onvermelde allergenen

Vreemde voorwerpen

STEC

Verboden stoffen

Overschrijding pesticiden

Andere chemische contaminaties

Fabricagefouten

Onvermelde allergenen

Listeria

Salmonella

Toxinen

Verkeerde instructie op etiket

MOH (minerale oliën)

Metaal

Residuen gewasbescherming

Glas

Allergenen

Residuen en verontreinigingen

Ziekteverwekkers

Vreemde voorwerpen

Schadelijke stoffen

Bedrog en fraude

Onvermelde allergenen

Verkeerd etiket

Metaal

Listeria

Verkeerd product in verpakking

Glas

Plastic

Productiefout

STEC

Ondersteuning nodig in de foodsector?

Onze experts denken graag met je mee en helpen je snel op weg.

Offerte aanvragen

Vul het formulier in en wij nemen spoedig contact met je op.

Naam
In welk land wil je de service laten uitvoeren?
Privacyvoorwaarden 

Gerelateerde nieuwsartikelen

23 jun 2026

Microbiologische trends in recalls: wat leren recente incidenten ons?

Microbiologische voedselveiligheid blijft een van de belangrijkste oorzaken van recalls in de Europese voedingsindustrie. Ondanks strengere controles, betere procesbeheersing en uitgebreide HACCP-systemen tonen recente incidenten aan dat microbiologische risico’s nog steeds een reële en evoluerende uitdaging vormen.

Leghennen worden gehouden in een pluimveestal waar eieren worden geproduceerd en verzameld.
25 aug 2026

Salmonella in eieren: recente uitbraak onderstreept belang van gerichte controle

Een Salmonella-uitbraak die in verband wordt gebracht met eieren van een Belgisch pluimveebedrijf heeft inmiddels minstens 300 mensen ziek gemaakt. De situatie laat opnieuw zien hoe belangrijk structurele monitoring en tijdig laboratoriumonderzoek zijn binnen de eierketen.

04 feb 2026

Het belang van trendanalyses in de foodindustrie: van data naar strategische beslissingen

In de voedselindustrie worden dagelijks enorme hoeveelheden data verzameld: analyseresultaten, auditbevindingen, klachten, KPI’s en meer. Toch blijft deze informatie vaak in silo’s bestaan, zonder dat er een stap verder wordt gezet: trendanalyses. Juist die analyses maken het verschil tussen reactief brandjes blussen en proactief sturen op kwaliteit en voedselveiligheid.

Detailfoto van verpakte rundchipolata met productinformatie en voedingslabel.
23 jun 2026

Fouten in labelcontrole: waar het risico zit

In de voedingsindustrie is labelcontrole veel meer dan een administratieve eindstap in het kwaliteitsproces. Het vormt een kritische beheersmaatregel binnen food safety en QA, met directe impact op consumentenveiligheid, compliance en het risico op recalls. Toch blijkt in de praktijk dat juist de controle en verificatie van labels een structureel kwetsbaar punt blijft binnen veel organisaties.

Meld je aan voor onze nieuwsbrief

Aanmelden

Naam

Gerelateerde services

Incident Management

Voedselveiligheid

Allergenenanalyse

Microbiologisch onderzoek